רכס שיירות

משפחות מטיבות לכת

המלצת אשל טסלר, מדריך בוגר בית ספר שדה שער הגיא.

משך המסלול: כ-3 שעות
רמת קושי: מותאם למשפחות אך לא לעגלות.
נקודת התחלה וסיום: חניון דרך בורמה סמוך למושב בית מאיר.

האם תהייתם פעם מה אלו גושי הפלדה המונחים בכביש מספר 1 שצופים על הנוסעים בין מחלף שער הגיא למחלף שורש? איזה סיפור הם מספרים לנו על קום המדינה ותקופת מלחמת העצמאות?
נתחיל את הטיול שלנו בחניון 'דרך בורמה' סמוך למושב בית מאיר, במקום יש שולחנות קק"ל וחורשה נחמדה לעשות פיקניק. הגעה לתחילת המסלול: ניסע לכיוון מושב בית מאיר ממחלף שורש, כ500 מטרים אחרי הישוב שורש נראה מצד ימין של הכביש שילוט לדרך בורמה נחנה את הרכב בחניית הכורכר סמוך לשלט.

המסלול מתחיל בהליכה לכיוון צפון מזרח על השביל המסומן בירוק וסימון שביל ישראל. ניתן לראות לאחר כ-300 מטרים מימין עצים שרופים משריפה שהשתוללה כאן. ההליכה בקטע הראשון הינה במגמת עליה. לאורך המסלול ניתן לעצור מתחת לעצי האורן הנותנים צל ומקום מנוחה, לעיתים ישנם שולחנות וספסלי קק"ל לשבת עליהם בנקודות המוצלות.
בסוף העלייה נגיע למשלט 16 שם ישנם אנדרטאות לחיילי הפלמ"ח שלחמו כאן במלחמת העצמאות בשנת 1948 על הדרך לירושלים. מן המשלט שלטו חיילי הפלמ"ח על הדרך העולה לירושלים ובכך הגנו עליה מפני התקפות ערביי הסביבה שגרו בכפרים הסמוכים (הכפר בית מחסיר, כיום המושב בית מאיר, והכפר סריס עליו נמצא כיום הישוב שורש).

מי שיחפש טוב ומעט יחפור באדמה מסביב לסלעים אולי אף יוכל למצוא תרמיל של כדור מאותה התקופה (לא מאמינים לנו?? הסתכלו בתמונות בסוף ההמלצה!)
משם נמשיך ללכת עד שנגיע לתצפית רמה- תצפית על שם גרעין נוער בשם רמה ששיפץ את המקום. התצפית מדהימה עם ספסלים הצופה על כביש מספר 1 משם נוכל לראות ולהבין את הקושי איתו התמודדו בדרך שיירות הפלמ"ח שטיפסו לירושלים, העיר הנצורה, במטרה להעביר אליה אוכל, מים, תחמושת ותרופות על מנת שיוכלו להמשיך להגן על ירושלים, בירת העם היהודי אותה קבע דוד כבר לפני כ-3000 שנים.
בנוסף מהתצפית נוכל לראות את הישובים בדרך לירושלים, כיום חלק ממועצה אזורית מטה יהודה, ואת ערי מישור החוף והשפלה-מודעין, רמלה, לוד וגוש דן.

לאחר מנוחה וכמובן תמונה משפחתית נמשיך ללכת הפעם במגמת ירידה עד שנגיע לפיצול שבילים משולט, ממנו ניתן להמשיך לעבר משלט 21 ולבסוף אל אנדרטת מח"ל הנמצאת סמוך לכביש 38 או לרדת בירידה שמאלה בשביל לא מסומן עד שמגיעים לעץ חרוב גדול ומרשים. ברחבת העץ נפנה שמאלה בשביל ג'יפים בסימון אדום במגמת עליה עד שנחזור לחנייה בה חנינו את הרכב. שביל הג'יפים הינו שביל אשר השתמשו בו במטרה לעקוף עמדה של האומות המאוחדות הנמצאת על כביש מספר 1 לפני מחלף שער הגיא. מי שיסתכל יוכל לראות את אותם בניינים בצד הדרך. האו"ם היווה מכשול שכן אינם הסכימו להעביר נשק להגנת ירושלים ולכן היה צורך לעקוף אותם.

עובדת בונוס:
את השיר באב אל וואד שנכתב על שער הגיא והשיירות העולות בו בדרכם לירושלים כתב חיים גורי לאחר שחזר לשער הגיא (באב אל וואד בערבית) בו היה קצין מלווה שיירות ונזכר במשוריינים ובחבריו אותם איבד כאן בדרך לירושלים במטרה להביא אספקה לעיר הנצורה "באב אל וואד לנצח זכור נא את שמותינו באב אל וואד בדרך אל העיר" .

בתמונה כדור ממלחמת העצמאות שמצאו בנות השירות של בית ספר שדה שער הגיא סמוך למשלט 16.

צילום: אביעד דמביץ ומוריה שוורצפוקס

דילוג לתוכן