עין עבדת

משפחות מטיבות לכת

המלצת מסלול של אסף סלע, מדריך בוגר המרכז סיור ולימוד "בית מוריה".

נקודת התחלה: חניון עין עבדת
נקודת סיום: חניון עין עבדת עליון
סימון שבילים: כחול
אורך המסלול: כקילומטר וחצי (כולל סולמות)

הגעה לתחילת המסלול: נגיע לחניון עין עבדת דרך כביש הגישה למדרשת בן-גוריון, נרד בכביש התלול אל בקעת צין ונמשיך עד שנגיע לחניון, שם יש שירותים ומתחם עם שולחנות לארוחת בוקר. לפני שנתחיל לצעוד כדאי להעביר את אחד הרכבים לחניון העליון כדי שיהיה לנו איך לחזור לרכבים שהשארנו כאן.

אנחנו נכנסים אל תוך שמורת טבע ולכן שמירה על הכללים היא חשובה, אין לאכול בתחומי השמורה, אין להרעיש ואין להיכנס למים, נווה המדבר הינו בעל חשיבות גדולה לקיום החיים במדבר והוא פגיע ביותר.
נכנס בשביל הכחול אל הקניון, נעבור על פני אלה אטלנטית גדולה המספקת צל בימות הקיץ, שריד לתקופות עתיקות וגשומות יותר בנגב.
מיד כשנתחיל ללכת נרים את העיניים לשמים, זוהי תחילתה של תקופת קינון הנשרים ועכשיו הם קשורים מאוד אל קיניהם. במצוקים מסביב לעין עבדת מתקיימת מושבת קינון הנשרים הגדולה ביותר בארץ ישראל. את הדורס המרשים הזה, שמוטת כנפיו היא כשניים וחצי מטרים, יכולנו לראות במאות ואפילו אלפים רק לפני מאה שנה, אך היום הוא נמצא בסכנת הכחדה חמורה. הנשרים ואוכלי הנבלות האחרים מספקים לטבע שירותי סניטציה, ניקיון וסילוק פגרים בחינם, כל מה שאנו צריכים לעשות זה לשמור עליהם.
נמשיך בהליכה אל תוך הקניון העמוק, המתחתר בסלעי קירטון וגיר מתקופת האיאוקן ונוכל להבחין בצמחייה סבוכה הנמצאת בערוץ הנחל. הצמחייה מעידה לנו כי בערוץ הנחל ישנה זרימה במשך כל ימות השנה. אחד הצמחים המאפיינים את ערוצי הנחלים באזור הוא האשל, לו דרך מיוחדת להתמודד עם המליחות הרבה בקרקע המדברית, האשל סופג את המלח ביחד עם המים החיוניים לו, ומפריש אותם החוצה, לדרך הפעולה הזו ישנם שני יתרונות, האחד הוא להגביר את ספיגת המים דרך העלים והשני הוא להרחיק מתמודדים ומתחרים על ידי המלחת הקרקע.

ככל שנתקדם ונכנס עמוק יותר אל תוך המצוק, הזרימה תגבר ונבין את החשיבות הרבה שיש לקצת מים במדבר – צמחיית מים מתוקים, ציפורים, יעלים ובלילה מגיעים אף הטורפים של המדבר, הזאבים וצבועים, כולם מתכנסים להנות מהמים החיים שזורמים בנחל.
לאחר הליכה לא ארוכה נשים לב לגרם מדרגות חצוב בסלע, במדרגות אלו נטפס מאוחר יותר אבל עכשיו ממשיכים הלאה. אחרי שנעבור את הנחל על גבי סכר בטון נגיע למפל מים ובריכה קסומה, אם יתמזל מזלינו ונגיע לבד, נוכל לשבת שם להירגע ולהקשיב לזרימת המים ורחשי המדבר. המים מחלחלים במשך שנים בסלע הקשה והמחורץ אך כאשר הם נתקלים בשכבה אטימה, הם מתחילים לזרום מתחת לפני הקרקע ופורצים החוצה בסדרת מעיינות לאורך הערוץ.

אחרי שהצטלמנו וצילמנו (זהירות שהטלפון לא יפול למים!) נחזור אל גרם המדרגות, כאן מי שלא מעוניין לטפס בסולמות יחזור חזרה אל החניון. מי שכן מעוניין באטרקציה הכיפית הזו-נטפס במדרגות ונעלה לכיוון הסולמות. ככל שנעלה בסולמות נוכל לראות יותר ויותר את נוף הקניון הנפרש מתחתינו, נגיע לקו הגובה של קיני הנשרים ואולי אפילו נראה אותם דואים מתחתינו.
כשנסיים את הטיפוס ולאחר שננשום קצת אוויר צח, נשים לב כי הצמחים ובעלי החיים הם לא היחידים שנהנים ממעט מים במדבר, גם בני אדם, שוכני המדבר לאורך הדורות זקוקים למים. בקרבת מקום ישנה חורבה ביזנטית ומערות שככל הנראה שימשו נזירים, ולא רחוק מכאן נמצאת גם העיר הנבטית עבדת. מי המעיינות שימשו אותם לאור שנים רבות.
לבסוף נגיע לחניון העליון של עין עבדת, שם יחכה לנו קיוסק קטן ושירותים.

יש לבדוק מזג אוויר לפני היציאה למסלול, בחשש לשיטפונות באזור אין להיכנס למסלול.

עוד בסביבה: לקינוח נוכל לקפוץ לביקור באחוזת הקבר של דוד בן-גוריון ופולה אשתו, שנמצאת ליד מדרשת בן גוריון על קצה המצוק של נחל צין.

נשר בעיר עבדת, צילום: אסף סלע
צילום: שקד, בוגרת מרכז סיור ולימוד בית מוריה

דילוג לתוכן