סיור למזכרת… בתיה!

דרגת קושי קלה נגיש

סיור רגלי במושבה מזכרת בתיה
המלצת טיול של אירית פרקוביץ', רכזת הדרכה "ציוני דרך", מזכרת בתיה

משך הסיור: בין שעתיים לשלוש שעות
דרגת קושי: משפחות
עונה מומלצת: כל השנה
נקודת התחלה: מוזיאון הרב שמואל מוהליבר
נקודת סיום: בית העלמין של מזכרת בתיה

הסיור מתחיל ליד בית הכנסת הגדול של מזכרת בתיה, אשר נמצא במפגש הרחובות רוטשילד והרב מוהליבר – שני אישים שהמפגש ביניהם הוא שהוביל להקמת המושבה.
המבנה המרשים שלפנינו נחנך בתרפ"ח, 1928, והוא בית הכנסת השני של המושבה. בית הכנסת נבנה ביוזמתו ובכספו של הברון בנימין אדמונד דה-רוטשילד והיה מעין "מתנת פרידה" שהעניקו למושבה הברון ורעייתו הברונית בביקורם האחרון בארץ בשנת תרפ"ה, 1925.

לאחר בנייתו, הובאו אל בית הכנסת הנוכחי כמה מפריטי בית הכנסת הראשון. כך ניתן לראות בכניסה, דרך דלתות הזכוכית, את ארון הקודש הראשון של המושבה אשר נבנה בשנת תרמ"ו, 1886, על-ידי אחד המייסדים, אהרון זליג לויטה. זהו ארון ייחודי המעוטר בעיטורי גפנים מגולפות בעץ. מעל ארון הקודש ניתן לראות תלוי את נר התמיד – נר הזיכרון לבתיה, אם הברון רוטשילד, "נר" אשר נתן הברון למושבה בעת שינוי שם המושבה עקרון למזכרת בתיה, בשנת תרמ"ז, 1887. כמו כן הועברו לבית הכנסת הנוכחי ספרי תורה וחלק מספרי הקודש שהביאו עמם משפחות ראשוני המושבה מאירופה.
נחצה את הכביש לכיוון מוזיאון הרב מוהליבר (נמצא בצמוד לבית ספר הרצוג).
מוזיאון הרב מוהליבר נחנך בי"ט בסיוון תשס"ט, 2009, יום הזיכרון ה-111 לפטירתו של הרב שמואל מוהליבר. הרב שמואל מוהליבר אשר יזם את הקמת המושבה מזכרת בתיה, היה אחד מגדולי רבני ישראל בתקופתו, וכן זכה להיקרא "ראש וראשון לחובבי ציון" בתור אחד מראשוני ומובילי אגודות חובבי ציון ותנועת חיבת ציון.
הביקור במוזיאון מחייב תיאום מראש.

בתי הראשונים – הקזרמות
נמשיך ללכת על רחוב רוטשילד, ונעצור בלב המושבה של פעם, הקזרמות. רחובה הראשי של מזכרת בתיה מנה בראשיתו שישה מבנים בלבד, ארבעה מבני מגורים ושני מבני ציבור (בית הכנסת הראשון ובית פקידות הברון). רוב המבנים עומדים עד היום בשלמותם, כך שאפשר ממש לחוש את אווירת הימים ההם.
נחצה את הכביש ונעמוד מול מוזיאון המושבה ע"ש ערן שמיר.

בית הפקידות נבנה בשנת 1885 כאחד משני מבני הציבור הראשונים של המושבה. מבנה זה שימש את מערך הפקידות שהנהיג הברון רוטשילד במושבות שלקח תחת חסותו. במבנה זה נוהלו כל ענייני המושבה: כאן ישב הפקיד האחראי כאשר הגיע לביקור במושבה, וכן שכנו במקום בעלי התפקידים השונים מטעם הברון.
נמשיך לאורך רחוב רוטשילד עד מפגש עם רחוב המייסדים, נפנה שמאלה ונרד עם הכביש עד הבאר האנטילית.
כאן הייתה הבאר הראשונה של המושבה. הבאר נחפרה ככל הנראה כבר בשנת 1884, ומים נמצאו בה בעומק כ-30 מטר. הבאר פעלה באמצעות אנטיליה. אנטיל ביוונית הוא כלי קיבול למים. באר אנטיליה היא באר הפועלת במנגנון של כלי קיבול שונים למים – במקרה זה שרשרת תיבות עץ.

אל המוט המחובר למערכת גלגלי השיניים (שבמקור היו עשויים מעץ) שבחזית הבאר הייתה קשורה בהמה שסובבה את המוט האופקי. סיבוב המוט הוביל לסיבוב מערכות גלגלי השיניים ואלה הובילו לסיבוב שרשרת תיבות העץ. תיבות העץ הובילו את המים מן הבאר אל גג המבנה, משם הם נשפכו והוזרמו על ידי צינור אל הבריכה הסמוכה.
"כאן קמה המדינה, הרבה מושבות נבנו והרבה עוד ייבנו, אולם מושבות כראשונות לא ייבנו. הן אינן נשקלות במאזני כסף וזהב, באש ה' ישנו, בגילוי שכינה" (דוד בן גוריון)

דילוג לתוכן