סיור בצפת העתיקה

דרגת קושי קלה

המלצת מסלול של אשרת מירון, מדריכה בוגרת במרכז סיור ולימוד ראש פינה

צפת. עיר הרוח, קודש, קבלה ומסתורין, אומנות ומוזיקה, עבר ועתיד, מדרגות, תצפיות נוף מדהימות ובקיצור-בירת הגליל!

"אהבתי את צפת. הכיצד אפשר לא לאהוב אותה? בכל אבן ואזוב, בכל סמטה מסמטאותיה של צפת קבועה וטבועה נשמה יתרה המספרת ומזמרת, המנגנת ולוחשת על ימים שעברו ועל אנשי סוד שהיו, על חוכמה, על אצילות ותורה, על ניסים ומעשי גבורה, שהתחוללו בשעריה ובפינותיה.".. (בסמטאות צפת | ישעיהו עשני)

משך המסלול: עד חצי יום
רמת קושי: קל (הרבה מדרגות)
עונות: כל השנה
נקודת התחלה: גן המצודה, צפת

נתחיל מהמצודה העתיקה בעיר, הקיימת עוד מימיו של בר כוכבא. נעלה לראש המצודה שם נראה נוף עוצר נשימה על גוש הרי מירון במערב, הכנרת במזרח, הגליל התחתון בדרום ועד הרי נפתלי והחרמון בצפון.
לאוהבי האטרקציות – מומלץ להיכנס למערה שמתחת לתצפית האנדרטה, הליכה של חצי דקה בחושך, תוביל אותנו לבור המים העתיק שם מומלץ לשיר ביחד, השירה עולה מעלה מעלה.

נלך חזרה בשביל היורד מטה, נרד במדרגות המצודה עד לחניה ומשם נרד במעלות משה פדהצור. נראה מולנו את בניין העירייה ו"כיכר הדוידקה" ונשמע נעימות מרמקולי הרחוב, שיכניסו אותנו לאווירה הצפתית הנפלאה. משם נרד במדרגות "עולי הגרדום", החוצות את העיר ויורדות לכיוון העיר העתיקה. תחילת זוהרה של העיר הייתה במאה ה-16, כמעט שאי אפשר לפספס את הצבע הכחול שנמצא בכל פינה. לכך כמה סיבות מיסטיות וקבליות "תכלת דומה לים, ים דומה לרקיע, והרקיע הוא דומה לכסא הכבוד וכסא הכבוד דומה לאבן הספיר" (ר' מאיר). זקני צפת מאמינים שכיסא הכבוד נמצא מעל צפת והגן על מפני רעידות האדמה והמגיפות הרבות שהיו באיזור.

נפנה ימינה אחרי גרם מדרגות אחד ברחוב חתם סופר ונלך עד ל"כיכר המגינים", שם אפשר להתרענן עם מיץ סחוט, ארוחה בשרית טובה או מסעדה טבעונית למעוניינים. משם נרד 'במעלות גורי האר"י' ונחלוף על פני בית כנסת האר"י האשכנזי. ניתן לראות ברחבת בית הכנסת עמוד אותנטי בו היו משיאים משואות בראשי חודשים (למעוניינים בביקור מוזיאון "נרות צפת", יש להמשיך ללכת אחרי רחבת האר"י האשכנזי).

נמשיך לרדת במדרגות נמצא את עצמנו מול "בית כנסת כוסוב", שם נפנה שמאלה ונלך עד הפניה הבאה ימינה עם השילוט עד "בית כנסת אבוהב", המפואר שבבתי הכנסת העתיקים בצפת, משם נחלוף על פני "בית כנסת האלשיך הקדוש". נעלה במדרגות ונעבור ליד "מערת המגיד" של רבי יוסף קארו ומשם נתחבר לקריית האומנים, זה הזמן להינות מכל היופי המוצע בדוכנים ולסיים בחניון האומנים, "בית אשתם" המחורר מכדורי ירי ממלחמת העצמאות.

חזרה לרכבים: מי שרוצה לעלות במעלית חזרה, הליכה קצרה לכיוון "קניון צפת" "מכבי" תוביל אותנו למעלית לרחוב ירושלים- המדרחוב של צפת. פנייה שמאלה והליכה "לכיכר הדוידקה" ועליה חזרה לחניון המצודה לרכבים.

**למי שמטייל ללא הדרכה, לאורך המסלול ישנם שלטים המספרים מעט מסיפור המקום**

דילוג לתוכן