נחל באר שבע

דרגת קושי קלה

המלצת מסלול של אלישמע קלוש, מדריך בוגר במרכז סיור ולימוד בית מוריה.

משך המסלול: כשעתיים
רמת קושי: מתאים לכל גיל
נקודת התחלה: מרכז מבקרים באר אברהם, באר שבע.
נקודת סיום: מצפה בית אשל
המסלול לא מסומן בסמ"ש.

המסלול מתחיל במרכז מבקרים באר אברהם. במקום יש שירותים וברז מים. על פי מסורת מוסלמית כאן נמצאת בארו של אברהם אבינו. באחת הבארות המצויות בחצר (באר מזרחית) נמצאה כתובת עתיקה בת כאלף שנה הכתובה ערבית שמציינת שכאן היא הבאר.

אברהם בוחר למקום מושבו ולהפצת האמונה באל אחד, בבאר שבע כמו שמציין הפסוק "וַיִּטַּע אֶשֶׁל בִּבְאֵר שָׁבַע וַיִּקְרָא שָׁם בְּשֵׁם ה' אֵל עוֹלָם". כיוון שזהו המקום בו עוברות דרכים למקומות שונים, מזרחה לערד וסדום, צפונה לחברון, מערבה לגרר ועזה, ודרומה למצרים. כאן יכול אברהם להכניס אורחים ולהאכיל אותם תחת האשל ולקיים את המצווה המזוהה איתו ביותר, הכנסת אורחים.
ממרכז המבקרים נלך דרומה ונחצה את הנחל על גבי הגשר של הכביש. לפני הכיכר נפנה שמאלה ונלך בשביל סלול לאורך נחל באר שבע.

לאורכו של נחל באר שבע ישנם עשרות בארות חלקן נקברו תחת האספלט והמלט וחלקם עוד נמצאות בחצרות הבתים והמוסכים שלאורך הנחל. אנחנו נמשיך בשביל עוד קילומטר עד הגשר של כביש 40 ונעבור תחתיו. אחרי 200 מטר נגיע לגשר נוסף, גשר זה נבנה על ידי יהודים לפני 120 שנה לטובת הטורקים ששלטו בארץ ישראל. הגשר הוא חלק ממסילת הברזל של הרכבת הטורקית שנסללה למצרים. השביל ממשיך עד פארק נחל באר שבע, בפארק יש גן שעשועים, מדשאות, וברז מים. נצעד לאורך מגרש החניה של הפארק עד שנגיע לכיכר בה נמשיך ישר עוד 250 מטר ונגיע למצפה בית אשל. המצפה הוקם בשנת 1943 כחלק ממאמץ ההתיישבות היהודית בנגב לפני קום המדינה. בתש"ח עמד בית אשל תחת כיבוש מצרי חמישה חודשים עד שצה"ל שיחרר את באר שבע הסמוכה "במבצע משה" בתאריך י"ח תשרי תש"ט. לאחר מלחמת השחרור הקימו חברי בית אשל את מושב "היוגב" בעמק יזרעאל.

על מנת להגיע למצפה בית אשל ברכב יש לנסוע לכביש 25 בין צומת מצליח לצומת שרה ובכיכר הסמוכה לצומת מצליח לצאת צפונה לכיוןן פארק נחל באר שבע.

דילוג לתוכן