מרמות נפתלי למצודת כח

דרגת קושי קלה

המלצת מסלול שביל ישראל, מרמות נפתלי למצודת כח
מסלול המאחד תצפיות מדהימות, הליכה נעימה ואחוות לוחמים
המלצת מסלול של שחר ניצן, בת שירות בהדרכת טיולים במרכז סיור ולימוד אורות הגליל

אורך: כק"מ הליכה מישורית.
דרגת קושי: קל
עונה מומלצת: כל עונה מלבד ימי גשם.
נקודת התחלה: "מצפור מאואר". תצפית שמורת החולה אל מול מושב רמות נפתלי.
נקודת סיום: מצודת כ"ח.

אחרי ימי בידוד ארוכים וקשים במיוחד לקלאסטרופובים שביננו, מזמינים אתכם לצאת לנשום לרווחה (או לפחות לנסות, כי הנוף ממש עוצר נשימה…) ולגלות מסלולון קצר ומקסים, שמשלב בתוכו נוף יפיפה, צמחיה עשירה וסיפור היסטורי מרתק.
אפתח בוידוי שזו אחת הנקודות הכי אהובות עלי בגליל. מקום מושלם לפק"ל קפה עם חברים, להליכת צהריים, לנקות את הראש וסתם לנשום.
המסלול מתחיל מתצפית שמורת החולה שממוקמת אל מול מושב רמות נפתלי.

איך מגיעים לתחילת המסלול?
אם מגיעים מצפון, על כביש 90, קחו ימינה בצומת כ"ח, עלו את העליות המפותלות של אצבע הגליל בזהירות ובצומת כ"ח העליונה- קחו שמאלה בפניה הראשונה. לאחר מכן תצטרכו להיכנס אל תוך המושב כדי להסתובב. (התצפית ממוקמת מזרחית לכביש 886).
אם אתם מגיעים מכיוון הגליל המערבי (כביש 89), תפנו שמאלה בצומת עין זיתים, אתם מתחברים שם אל כביש 886 שייקח אתכם ממש עד לתחילת המסלול.
ובכל אופן, אנשי הוויז- "מצפור מאואר" יקח אתכם ישירות לנקודה.
ניתן להחנות את הרכב במפרץ שליד תחנת האוטובוס שאל מול הכניסה למושב, או בתוך המושב עצמו. אם אתם חונים במושב, צריך להקפיד לחצות את הכביש בזהירות. (במידה ואתם עם שני רכבים, מומלץ להחנות את הרכב השני בחניית המצודה- נקודת הסיום).
נרד ברגל בכביש קצר עד לתצפית. קחו רגע ותנשמו עמוק. כל עמק החולה פרוש בפניכם.
אגמון החולה תחתיכם, מולכם הרי גולן, ואם תסתכלו שמאלה תראו אפילו את החרמון.

התצפית יושבת על המסלול החשוב ביותר והארוך ביותר במדינה- שביל ישראל. תוכלו לזהות אותו בעזרת שלושת הצבעים שלו- לבן, כחול וכתום.
לבן כסמל לשלג בחרמון- הנקודה הצפונית ביותר, למרות שהשביל מתחיל בקיבוץ דן ולא ממש בחרמון, כחול כסמל לים שלאורכו השביל עובר, וכתום כסמל לנגב ולאילת שם השביל מסתיים. שימו לב שסימון השביל הוא בדירוג- כדי להצביע על כיוון ההליכה. במידה והלבן עליון, כיוון ההליכה הוא צפוני, ובמידה שהכתום עליון- כיוון ההליכה הוא דרומה.

אנחנו פונים שמאלה, עוברים גדר קטנה ומתחילים לצעוד צפונה. השביל עובר בתוך חורשת אורנים ומגיע אל חורבות הכפר נבי יושע. גם חורבות הכפר וגם המצודה שנמצאת בסוף המסלול שלנו, מספרים את סיפור כיבוש מצודת נבי יושע במלחמת העצמאות. סיפור על שלושה קרבות קשים, 28 נופלים (כ"ח- על שמם שם המצודה והצומת) ורעות גדולה.

מצודת נבי יושע הייתה מצודה בריטית במיקום אסטרטגי הצופה על עמק החולה, ממש כמו שראינו בעצמנו בתצפית!
מיד לאחר עזיבת הבריטים את הארץ עם הכרזת המדינה, התחילו עליה מאבקי כוחות בין הישוב היהודי לערבי. בתום שלושה קרבות מלאים במעשי גבורה נכבשה המצודה והכפר ששכן לצידה. כיום במצודת כח קיים מוזיאון המספר את סיפור הקרב.

מיד אחרי שרידי הכפר, נוכל לראות את "מערת פילון" – מערה בה הסתתר אחד ממפקדי הכוח של הקרב השני יחד עם חייליו, ושם גם מצא את מותו המסתורי. ידידיה (פילון) פרידמן היה רק בן 19 בנופלו, סיפור הנפילה שלו מורכב ומעניין, מומלץ ללמוד עליו עוד.
נעלה מעל המערה יחד עם השביל, ונחצה בזהירות רבה את הכביש לעבר מצודת כ"ח. במתחם המצודה קיימים שירותים ועמדה למילוי מים.
תוכלו עכשיו לקנח בתצפית נוספת על עמק החולה, לראות את המצודה עצמה ואת קבר האחים של הנופלים בקרבות עליה. ואם ממש עשיתי לכם חשק, מוזמנים להיכנס לביקור במוזיאון הרעות (בתשלום) ולשמוע את סיפור המצודה המלא.

ההליכה קצרה וקלילה המתאימה לכל המשפחה.
נצלו את הארץ המדהימה שלנו וצאו לטייל!
מחכים לכם בשבילים.

צילום: מרכז סיור ולימוד בשבילנו

דילוג לתוכן