מרחק טיפה מהבית – טיולי המים שאסור לכם לפספס

דרגת קושי קלה

הקיץ מגיע ואיתו הטיולים המשפחתיים בעקבות מקורות המים בישראל מצפון ועד דרום. ארגון "אשכולות" עם נקודות החמד הנסתרות אותן לא כדאי לכם לפספס בקיץ הקרוב

ארץ ישראל שופעת במקומות יפהפיים לטייל בהם מצפון ועד דרום, ועם בוא הקיץ ארצנו הקטנטונת מהווה גן עדן של ממש לאלו שהטיולים פועמים בלבם ולמעוניינים לטייל בה לאורכה ולרוחבה. בין אם מדובר ביחידנים או במשפחות, תמיד ישנן אפשרויות רבות לטייל ולחוות את ארצנו הקטנטונת והיפה דרך הרגליים. קיבצנו עבורכם בעזרת מומחה המעיינות אורי מאור מנכ"ל מרכז "בשבילנו" מספר המלצות על מקומות רטובים ייחודיים לגלות ולטייל בהם ברחבי הארץ.

עין תאו
מיקום: אצבע הגליל
איך מגיעים? בוויז – עין תאו

עין תאו, ובשמו השני עין ג'חולה, נמצא במערב עמק החולה. המעיין נמצא בסמוך לשמורת טבע שאליה אסורה הכניסה. בעין תאו תמצאו בריכה קסומה וצלולה ביותר, שנחפרה על ידי בני קיבוץ כפר גלעדי בשביל שיוכלו לספק מים לשדותיהם בשנות החמישים. טמפרטורת המים בבריכה נעימה מאוד, אזור הבריכה מוצל וסביבו מוקף בצמחיית מים יפהפייה. יש אפשרות לעשות לצד הבריכה פיקניק או לנוח בצל. חשוב לדעת – אין איסוף זבל מהמקום אז כשאתם מגיעים בבקשה שמרו על הניקיון ואיספו את האשפה אחריכם.

עין חרדלית
מיקום: גליל מערבי
איך מגיעים: Waze למעיין עין חרדלית, משם ממשיכים בהליכה קלילה ברגל של 10 דקות עפ"י סימון ירוק ודרך פשוטה ונגישה.

אם הגעתם לגליל המערבי, עין חרדלית הוא המקום בשבילכם. עין חרדלית הוא מעיין נובע בנחל כזיב שבגליל המערבי. נחל כזיב הנשפך לים התיכון ליד חוף אכזיב נקרא של שם כפר ערבי קדום בשם אכזיב. הוא מהנחלים השופעים והיפים שבגליל המערבי. המים שבמעיין נוצלו כבר בתקופה הצלבנית לחקלאות של סוכר ושימושים שונים, וכיום המקום נחשב לאחד מהיפים שבמעיינות הצפון. החילזון שחריר הנחלים נמצא שם בהמוניו, דבר המעיד על איכות המים במקום. המים במעיין רדודים, וניתן לצעוד עם הרגליים בתוך המים לאורך ערוץ הנחל ולהנות בכיף עם כל המשפחה. אורי מאור מוסיף כי "לא מדובר במעיין שגרתי. הוא שוטף את הואדי ואת הנחל ויוצר נחל פראי ויפה. זה לא אזור עם בריכות עמוקות אבל מדובר בעצם במסלול מישורי באורך מאות מטרים של בריכות מים רדודים, אפשר ללכת באזור המישורי לאורך הנחל וזה מתאים לכל המשפחה. מדובר בפינת חמד של ממש, ומי שמחפש מקור מים יחסית בגישה נוחה באזור הגליל המערבי – זה המקום להגיע".

מעיין מאיר
מיקום: בנימין
איך מגיעים? Waze למעיין מאיר על יד נווה צוף

אם הגעתם לאזור ירושלים, מעיין מאיר הוא אופציה נהדרת לטיול רטוב ומהנה. המעיין נקרא על שם מאיר סגל ממייסדי הייישוב נווה צוף, והמקום שופץ ע"י נוער הישוב לא רחוק ממדרשת הרי גופנא. במקום מספר נביעות ובריכות. תענוג לשחות בפרטיות באחת מהבריכות ולעשות פיקניק בבוסתן הסמוך לאחר מכן. המעיין מתאים לכל המשפחה בכל עונות השנה אך ההגעה אליו כרוכה בליווי עם נשק ותלויה בתיאום מול גורמי הבטחון. מומחה המעיינות אורי מאור מציין כי "מדובר במעיין שיש בו מספר נביעות מהסלע במקום הממלאות כמה בריכות קטנות ויפות שמתאימות למשפחות. אפשר להגיע עם הרכב ממש קרוב למעיין ככה שכמעט אין הליכה. האזור נחשב שופע במעיינות, לא הרחק מואדי זרקא (הנחל הכחול – ריכוז הנביעות הכי גדול במרכז), לא רחוק משם יש את הכפר כיפל חארת', ששם על פי הסברה יהושע בן נון קבור. ביו"ש מצד אחד יש את הצד הבטחוני ומצד שני יש את הטבע המהמם שאפשר לפספס, אבל לא כדאי."
*מומלץ לברר עם מוקד בנימין על הגעה בטוחה למקום. יש להקשיב להוראות כוחות הביטחון.

חל גרר
מיקום: הנגב המערבי
איך מגיעים? חניון רעים ב- Waze, כביש 232 בין רעים לבארי

דווקא עכשיו, כשהתותחים נדמו והמלחמה, לפחות בינתיים, מאחורינו, הנגב המערבי שספג מטחי טילים בלתי פוסקים זה ה- מקום לבקר בו. דרך מתקני המים של נחל גרר היא אחת הדוגמאות היפות ביותר בישראל לאופני ההשקיה הקדומים מהם נהנו תושבי הארץ. נחל גרר הוא היובל הגדול ביותר של נחל הבשור. המסורת מספרת שכאן חפרו אבותינו הקדומים אברהם ויצחק בארות מים כדי להשקות את הצאן. במקום נטועים עצי אשל, אקליפטוס, זית וחרוב. קק"ל סללה בפארק דרכים נופיות המובילות לשמורות של נחל גרר עליון ותחתון. כדאי לדעת שבחודש יוני נעלמים המים מהנחל. הקנה המצוי שגדל כאן "שותה" אותם בצמא. באוקטובר נפסקת צמיחתו והמים שבים לזרום בערוץ, בלי קשר לירידת גשמים.

נחל דוד
מיקום: עין גדי
איך מגיעים? לנחל דוד מגיעים מכביש ים המלח (90). פונים לאתר בין סימני ק"מ 244–245, כ-2 ק"מ מצפון לקיבוץ עין גדי. ניתן לכתוב בוויז "שמורת עין גדי".

שמורת עין גדי היא ללא ספק אחת משמורות הטבע הייחודיות והחשובות בארצנו, שני נחלי איתן עוברים בשמורה – נחל ערוגות (שהוא אחד משני הנחלים היחידים במדבר יהודה שבהם זורמים מי מעיינות לאורך כל השנה) ונחל דוד. בנוסף בשמורה נובעים ארבעה מעיינות מתוקים – עין דוד, עין ערוגות, מעיין שולמית ומעיין עין גדי. השילוב המנצח בין מפלים יפים לבריכות מים מתוקים לצד מדבר צחיח ונוף לים המלח יוצרים נווה מדבר מיוחד במינו, עליו יכולים להסביר מדריכים מטעם מדרשת חברון. שמורת עין גדי שופעת מסלולי טיולים נהדרים, המתאימים לכל רמה ונחל דוד אף מהווה מסלול נגיש המותאם לבעלי מוגבלויות ועגלות ילדים ובו ניתן לטבול ולהתרענן במים הקרים.

צילום: אורי מאור

דילוג לתוכן