מקטע בשביל הגולן

משפחות מטיבות לכת

שביל גולן – מקטע מס' 4
המלצת טיול של שירה אברמוביץ', בת שירות קשת יהונתן

אורך המקטע: 9 ק"מ, יום טיול.
דרגת קושי: קל, אך ארוך.
עונה מומלצת: כל השנה, עדיפות לחודשי החורף והאביב (המסלול חשוף ברובו).
נקודת התחלה: "באב אל הווא" – שער הרוחות
נקודת סיום: אנדרטת פלס"ר 7. נמצאת בצידו המערבי של כביש 98, כק"מ מצפון לקיבוץ אלרום.

מצומת בראון (כביש 98 וכביש 959) נוסעים מערבה כק"מ. ההגעה למסלול הכניסה ל"באב אל הווא", אתר ארכיאולוגי בתחילת המקטע, היא דרך שער בגדר בקר מצפון לכביש. משם מתחיל המסלול בשער הרוחות (באב אל הווא) הנותן לנו הצצה מדהימה לחיים הגולניים מלפני 5000 שנה, ועל חיי התושבים בכפר עתיק שכנראה פעל החל מהתקופה הרומית, נחרב מספר פעמים אך שוב ושוב נבנה.
כ-100 מ' מערבה מכאן נמצאת בריכת בראון (או בשמה הערבי בירכת באב אל-הווא), שמורת טבע המשמרת שלולית חורף ובה עולם צומח וחי מיוחד במינו. בחודשי החורף מומלץ לעבור בה ולראות את חיי בעלי החיים.

מכאן המסלול מסומן בסימון השבילים של שביל גולן: כחול, לבן, ירוק. הכחול מסמל את ימת הכנרת, הלבן את החרמון המושלג והירוק את שדות הגולן הפרושים ביניהם.
שביל ישראל, שחוצה ברובו את ארץ ישראל בחלקה המערבי לא עובר בגולן, כידוע, ולכן בשנת 2007 נחנך שביל גולן שאורכו כ-120 ק"מ – ממרגלות החרמון בצפון ועד עין תאופיק בדרום הרמה.
לאחר הליכה של כק"מ וחצי מבאב אל הווא נגיע אל כביש 98, נחצה אותו, וניכנס אל תוך יער בראון.
ביציאה מהיער נעבור בכרמים ובמטעים של קיבוץ אלרום, הפרושים למרגלות תל החרמונית.
נמשיך עוד כק"מ ונגיע אל אנדרטת עז 77, המקום שמנציח את קרב "עמק הבכא"; אחד הקרבות הקשים שידעה חטיבה 7 במלחמת יום כיפור הקשה. מהאנדרטה יש תצפית מרהיבה מזרחה, לעמק הבכא, קו הגבול עם סוריה וסוריה עצמה (באנדרטה יש שירותים כימיים).

מהאנדרטה נתקדם צפונה למרגלות תל חרמונית, ונטפס על התל שהפך בחלקו למחצבת טוף וסקוריה. לא לשכוח מדי פעם להציץ לאחור, אל הנוף המרהיב שנפרס לפנינו… מצפון אלינו כבר נראה את הכפר הדרוזי בוקעתא ואת המטעים המקיפים אותו מכל כיווניו. מצפון לו מתגלה אלינו חרמון-הסבא במלוא יופיו!

נרד מהתל ונלך עוד כ-2 ק"מ על שביל ג'יפים בין המטעים עד שנפגוש שוב בכביש 98. לאחר שנחצה את השביל נגיע אל חניון מוצל באלונים – זוהי אנדרטה לזכר חללי פלס"ר 7.

"שם הרי גולן, הושט היד וגע בם!" (רחל)

צילום: משה אלקיים

דילוג לתוכן