מחוף דור לחוף הבונים

דרגת קושי קלה

המלצת מרים שוורץ, בת שירות במרכז סיור ולימוד בשבילנו.

משך המסלול: כ-4 שעות
רמת קושי: מתאים לכל גיל
נקודת התחלה: חניון שמורת חוף הבונים
נקודת סיום: חוף דור

המסלול מתחיל בשמורת טבע ובה אחד החופים היפים בארץ, חוף הבונים. במקום יש שירותים וברז מים. נחנה את הרכב בחניה המסודרת (בתשלום) ונתחיל לצעוד לאורך החוף לכיוון דרום, עם הסימון האדום. מימיננו הים התיכון, בצבעי כחול עמוקים ומרגיעים, משמאלנו רכס הכרמל ניצב איתן ותחת רגלנו החול הרך והנעים.

לאחר מספר דקות של צעידה נגיע למפרץ חוף הצדפים. רצועת חוף מלאה בצדפים, כל הסוגים, הצבעים והגדלים. הילדים שבינינו (בגיל ובנפש) יוכלו להנות ולשחק עם הצדפים, אך נשים לב לא לקחת עמנו הביתה צדפים כיוון שהם ערך טבע מוגן.
מספר דקות של צעידה מנקודת התצפית יובילו אותנו אל המערה הכחולה. מערה שנוצרה כתוצאה מגלי הים המלוחים שהמסו את סלע הכורכר.
נמשיך בצעידה מחוף הצדפים דרומה ונגיע לנקודת תצפית על הר הכרמל, נוכל לראות מצפון את העיר חיפה ובניין האוניברסיטה בולט בגובהו, עד חוטם הכרמל בדרום והמושבה זיכרון יעקב.
נמשיך לאורך החוף עם הסימון האדום, בדרכנו נוכל לראות כורכר וחול, פריחה מרהיבה של רקפת, כלנית, נרקיס, רותם, ציפורנית ואפילו צבעוני ההרים.

בהמשך נראה פיצול שבילים עם השביל המסומן ירוק שחוזר חזרה לשמורת הבונים, אך אנו ממשיכים עם האדום. בדרכנו נפגוש מספר מחצבות כורכר שמהן חצבו בעבר את סלע הכורכר ששימש לבנייה. עוד כחצי שעה של הליכה ממחצבות הכורכר ונראה מולנו את תל דור. העיר דור בעבר הייתה עיר פיניקית גדולה וחשובה שהתפרנסה בעיקר ממסחר ימי. כמו כן העיר התפרסמה בגלל תעשיית התכלת שהייתה בה. צבע זה הפיקו מן החילזון הימי ארגמון קהה קוצים והשתמשו בו אף למצוות "פתיל תכלת" בציצית.
נעלה על התל לתצפית על הסביבה ועל האיים הקטנים שבים. מהתל נרד לחוף דור- טנטורה ונלך לאורך החוף מספר דקות עד שנגיע לחנייה של החוף, שם מסתיים המסלול.

"חופים הם לפעמים געגועים לנחל.." (נתן יונתן)

דילוג לתוכן