יער יתיר

משפחות מטיבות לכת

מסלול נפלא ביער יתיר
המלצת מסלול של שקמה לשם, רכזת הדרכה במרכז סיור ולימוד סוסיא.

נקודת התחלה: הר עמשא.
נקודת סיום: הישוב שני.
רמת קושי: בנונית.
אורך המסלול: כ-5 ק"מ
המלצת המסלול שלנו היא במרחב יער יתיר, היער הנטוע הגדול ביותר במזרח התיכון! היער משתרע על פני למעלה מ40,000 דונם של יער אורנים, חורבות עתיקות וטבע פילאי של צומח וחי.

דרכי הגעה להר עמשא:
מצומת תל ערד נסע בכביש 80 לכיוון יישובי הר חברון.
מיד לאחר הסיבובים המטפסים מעלה אל ההר נפנה בצומת הראשונה שמאללה אל עבר היישוב הר עמשא. משם נמשיך עם הכביש כ1.5 ק"מ ונפנה בצומת הבאה שוב שמאללה אל עבר הר עמשא.
נמשיך עם הכביש ונחנה את הרכב ברחבת העפר הסמוכה לשער היישוב הר עמשא. משם נמצא את סימון שביל ישראל המתחיל סמוך ליישוב אל עבר יער יתיר.
את המסלול נתחיל בהר עמשא שם נוכל לערוך תצפית לכיוון דרום-מזרח על עבר בקעת ערד ונוכל לראות את מצפון וממערב את מרחב הר חברון. מהר עמשא נתחיל במסלול על סימון שביל ישראל לכיוון מערב אל תוך יער יתיר. לאורך הדרך נהנה מצל האורנים וממש בימים אילו נוכל להנות מפריחת מבשרי הסתיו – סתוונית היורה והחלמונית הגדולה.

לאחר הליכה של כ-2 ק"מ נגיע אל מאגר יתיר, נלך לאורכו על מסלול המסומן בסימון כחול. לאחר מכן נמשיך לאורך הכביש המסומן כחול – אל דאגה, גם הוא בצל היער ומכוניות מעטות חולפות בו. לאחר הליכה של כ – 1.5 ק"מ דרכינו תתחבר ל"שביל המתקנים החקלאיים" המספרים את סיפור החקלאות העתיקה בארץ ישראל. נראה שרידי מפרעה שבה ייצרו שמן זית, ובורות המים עתיקים שנלך לצידם. לאחר מכן נוכל לעלות כמה עשרות מטרים בסימון שחור אל עבר חורבת ענים, בית כנסת עתיק מן המאה הרביעית שהיה חלק מרצועת בתי כנסת בדרום הר חברון.

החורבה צמודה לישוב שני שבו נסיים את המסלול שלנו.

דילוג לתוכן