טיילת נחל הבניאס

דרגת קושי קלה נגיש

שביל עמי – מפגש נחלי חרמון דן והירדן – מרכז סיור ולימוד אורות הגליל
בדרך מהחרמון ומחפשים טיול בין-ערביים חורפי? בדיוק בזמן שהמזג אויר סגרירי, טיול חורף של זרימות ונופי שלכת צבעוניים!

משך המסלול: שעה וחצי
רמת קושי: כל אחד יכול (אפילו יש מקטע מונגש ☺)
נקודת התחלה וסיום: מתחיל מחניון האקליפטוס שעל הבניאס מצפון מזרח לשדה נחמיה, ונגמר בסמוך למרכז קלור שבכפר בלום.

אז איך מגיעים? לבאים מכיוון קריית שמונה ונוסעים על כביש 9779 מזרחה לכיוון כפר סאלד. כקילומטר אחרי קיבוץ עמיר פונים שמאלה לדרך עפר "לחניון רכב אקליפטוס". אחרי ק"מ נוסף של נסיעה בין המטעים ומול החרמון, פונים שמאלה ואחרי 600 מ' נוספים ימינה ואחרי 350 מ' שוב שמאלה. (רכב שני מומלץ להשאיר במרכז קלור בכפר בלום)

נתחיל בחניון האקליפטוס הנקרא כך בגלל האקליפטוסים שניטעו ע"י ראשוני המתיישבים באיזור, כמסתור מפני הסורים שישבו על ההרים ממול, למשל תל עזיזית ותל פאחר.
במלחמת ששת הימים, הפכו חורשות האקליפטוס הצמודות למחנה הכנה לחיילי גולני לפני העלייה לקרבות על רמת הגולן.
נתחיל ללכת לפי השילוט שמאלה לכיוון נחל חרמון ושביל עמי, לצד זרם המים השוצף של הבניאס, ונגלה הרבה פינות קסומות ליד המים, בנחל שהוא היפה במקורות הירדן.
כל הטוב והיופי הוא שפיעת המים הרבה שבה התברך הנחל, שמקורה מהנביעה למרגלות הר החרמון. מי השלגים נמסים ומחלחלים ומגיעים מגובה 2100 מ' ישר לנחל.
אחרי 1 ק"מ של הליכה על שביל עפר לצד זרימה שוצפת, עצי דולב ענקיים ושלכת יפיפיה מתחברים לטיילת שביל עמי ושם מתחבר הבניאס עם נהר הירדן. מהחיבור לטיילת השביל מונגש ונח להליכה גם עם עגלות.

למעוניינים להגיע ישירות למקטע הטיילת, הליכה של כקילומטר, יכולים להחנות את הרכב בכניסה לקיבוץ שדה נחמיה.
טיילת שביל עמי, מוקדשת לזכרו של הנער עמי פלד, שנהרג כשנסע על אופניו לביה"ס. לצד הטיילת היפה, זורם נהר הירדן. עכשיו בימי החורף מי הירדן עולים, ונוצר שצף מרהיב!
מסלול הליכה על הטיילת היפה, הטיילת מונגשת ונוחה, מומלץ מאוד להביא אופניים.
לאורך הטיילת מוטבעים פסוקים, הלקוחים מהתנ"ך ובהם מוזכר הירדן.

אם אתם מחפשים מסלול טיול קליל, הכי יפה וקרוב שאפשר לזרימה השוצפת של הירדן והבניאס, ושילוב של טבע חורפי, עם הרבה פינות מהממות לפיקניק ופק"ל-מצאתם!

דילוג לתוכן