חורבת בורגין בשפלה

דרגת קושי קלה

המלצת מסלול של אלישמע קלוש, מדריך בוגר במרכז סיור ולימוד בית מוריה.
מסלול מדהים לכל המשפחה, המשלב מערות מסתור, היסטוריה מפוארת, נוף משגע וניתן לשלב עם בריכה נפלאה שניתן להגיע עד אליה עם הרכב.

רמת קושי: קל. מותאם למשפחות
ציוד נדרש: מים, פנס, מומלץ ביגוד נוח לזחילה במערות.

"חמישה דברים קרו את אבותנו בתשעה באב – חרב המקדש בראשונה ובשניה… נלכדה ביתר"
כ60 שנה לאחר חורבן בית המקדש השני פרץ בארץ ישראל מרד של היהודים כנגד הרומאים. הסיבות לפריצת המרד, שנודע בשם "מרד בר כוכבא", לא ידועות בוודאות ממקורות היסטוריים אך עם זאת יש סיבות שמקובלות על רוב הדעות. סיבות אלו עולות מתוך המקורות המעטים שבידינו ומתוך עדויות ארכיאולוגיות.
אדריאנוס קיסר רומא נתן ליהודים התר לבנות מחדש את בית המקדש. היהודים ראו בזה סימן- שכשם שלאחר 70 שנה מחורבן בית ראשון נבנה בית המקדש השני, כך כעת כשמתקרבת שנת שבעים לחורבן השני יבנה בית המקדש. אך תקוותיהם היו לשווא. אדריאנוס ציוה שיחד עם המקדש לאלוקי ישראל יוקם על הר הבית מקדש ליופטר. לזה לא הסכימו היהודים והדבר התגלגל לידי מרד באימפריה הרומאית.
ההכנות למרד היו מדוקדקות. כפרים שלמים הפכו למבוצרים ונחפרו בהם מחילות מסתור, חיילים אומנו לקרב בפיקודו של שמעון בר כוכבא, נשק רב נצבר והוכשר ללחימה. כשלוש שנים ארך המרד כנגד האימפריה הגדולה בעולם, עד שבקיץ 136 לספירה נפלה ביתר ופסק המרד. תוצאות המרד היו קשות, יהודים רבים נהרגו בחרב, שרידי המורדים שברחו למדבר יהודה מתו ברעב ובצמא. גם הרומאים נפגעו קשות- חצי הצבא של האימפריה עסק בדיכוי המרד ומספר לגיונות נמחקו לגמרי. למרות הניצחון, המפקד הרומי בארץ ישראל לא מסר לאחר דיכוי המרד מסר של ניצחון לסנאט הרומי.
את העדויות למרד המפואר ניתן לראות עד היום בשטח!

את סיורנו בשפלת יהודה נתחיל בחורבת בורגין. מחניון הרכבים נעלה בשביל, לאחר כמאה מטרים נראה גת בה דרכו ענבים לתעשיית היין באזור. גת זו היא עדות לריבוי הכרמים שהיו ביהודה בעת העתיקה, עד היום ניתן לראות באזור כרמים רבים. מהגת נעפיל לראש ההר (עלייה קלה) שם נראה שרידי בתים בהם גרו תושבי העיר (בורג-עיר). ניתן להסתובב בחפירות בזהירות, לדמיין את הבתים המפוארים שהיו פה בעבר, לראות את הפסיפס אשר על הרצפה ולדמיין כיצד היו חייהם של תושבי המקום. בתוך הבתים יש מערכות מסתור שנבנו מחיבור של מרתפים שמתחת לבתים. בזכות סלע הקרטון הרך שעליו יושבת חורבת בורגין יכלו התושבים לבנות בתים בקלות. את האבנים לבתים חצבו התושבים מתוך הסלע. תחילה עברו השכבה העליונה והקשה של הקרטון הנקראת 'נארי' לאחר שני מטרים הגיעו אל הסלע הרך והרחיבו את החציבה של אבני הבניין בסלע קרטון רך. כך נוצר מתחת לבית הין בור ששימש את המשפחה למחסן מזון או לאגירת מים. כאשר החלו ההכנות למרד חוברו הבורות למערכת אחת מסועפת. בתוך המחילות יכלו המשפחות והלוחמים להסתתר מפני הרומאים.

מומלץ להיכנס אל מערכת הזחילה, הזחילה במערכות המסתור מצריכה פנס.

שימו לב – יש שילוט באיזור מהיכן הכניסה למערה ומהיכן היציאה, היכנסו על פי הסימון. לאורך המחילות יש חצים זוהרים שמראים את הדרך.
לאחר הגשם חלק מהמערות חסומות במים אך ניתן להיכנס אל החדר הראשון על מנת להרגיש את החוויה.

לאחר הזחילה במערות מומלץ לצפות על הנוף המשגע של המרחב. ממזרח הרי חברון שבצפונם על מורדות הרכס העיר ביתר, מצפון שפלת יהודה, ממערב אפשר לראות את מישור החוף ובהם העיר אשקלון עם ארובות תחנת הכוח. הישוב הקרוב אל בורגין הוא נחושה.
ניתן להמשיך לסיבוב קצר בחורבה, על פי סימון השבילים, ולהיכנס אל מערות נוספות, בניהם מערת קבורה ומערת מסתור נוספת. באזור החנייה יש מפה המפרטת את המסלולים האפשריים בחורבה. בתקופת החורף והאביב אזור החורבה, והשפלה כולה, מלא בפריחה נפלאה!
אפשר לסיים בבריכת צנאן שנמצאת 10 דקות נסיעה. בריכה מוקפת כרי דשא ועצים. גובה המים משתנה על פי העונה ומגיע עד גובה מטר וחצי.

שימו לב – האזור מלא במערות ובארות! הקפידו שלא לרוץ באזורים לא מסומנים ולכו בזהירות. רוב המערות והפתחים מגודרים אך הקפידו לנקוט באמצעי זהירות!

כיצד נגיע לחורבת בורגין?
מכביש 38 בין צומת האלה לבית גוברין ניכנס לתוך פארק עדולם צרפת וניסע בדרך המתפתלת בין כרמים ושדות עד לחורבה. לאורך הדרך יש שילוט לבורגין (אפשר גם לכתוב בwaze 'חובת בורגין') את הרכב נחנה על יש שער הברזל ונעלה כ7 דקות אל החורבה. ליד שער הברזל נמצאת מפה המפרטת את המסלולים האפשריים בחורבה.
לברכת צנאן איך נגיע?
מצומת בית גוברין ניסע מערבה 5 ק"מ עד פניה לשביל עפר לכיוון דרום. ממשיכים בשביל עוד דקה ומגיעים לבריכת צנאן. נא לשמור על הנקיון בסביבות הבריכה.

דילוג לתוכן