המלצות בהר חברון

דרגת קושי קלה

רשימת מעיינות ואתרים מומלצים לביקור בהר חברון – קיץ 2020 תש"פ
המלצת מסלול של אביתר ליכטמן, מדריך בוגר במרכז סיור ולימוד קשת יהונתן, עם רשימת המעיינות ואתרי התיירות החינמים המומלצים בהר חברון.

מעיין אביגיל
בסמוך לישוב אביגיל שוכן בור מים מקסים לחובבי הז'אנר. הבור הוא בעצם מערת פעמון (כמו אלו שאתם מכירים מבית גוברין, רק קטנה יותר) שלטובת הקלת הכניסה אל המים, נחצב בה פתח מהצד. עומק המים הוא כ160 ס"מ וקוטר הבור הוא כ10 מטרים. טבילה מרעננת וקרירה!
איך מגיעים? נוסעים עם הקישור לישוב אביגיל ובכניסה לישוב תראו את השילוט לכיוון הבור.
קישור באפליקציית וויז: https://www.waze.com/ul?ll=31.40328255%2C35.14180899&navigate=yes&zoom=17

המעיין במעון
מה יותר כיף מלטבול במים קרירים ולצפות על נוף מדברי? זה המקום. בישוב מעון נחנכה לאחרונה בריכת מעיין, בגודל של כ4X8 ובעומק של כ50-70 ס"מ. בסמוך לבריכה תוכלו להנות מישיבה מוצלת מתחת לפרגולה על דשא סינטטי ובקיצור, אחלה מקום לפיקניק.
איך מגיעים? מנווטים עם אפליקציית וויז: https://waze.com/ul/hsv948nq55 משם הליכה קצרה בשביל העפר עד לבריכה (וגם שילוט בכניסה לישוב).

מעיין בית חג"י
בריכת שכשוך מקסימה בעומק 50 ס"מ ליד הישוב בית חגי. בסמוך פינת פיקניק וצל. אין כמו לשבת במים מרעננים ולצפות על נוף הואדי הסמוך.
איך מגיעים? אפליקציית Waze: https://waze.com/ul/hsv8gnhkqp

עיינות תלם אדורה (עין פרעה)
שתי בריכות מדהימות, רחבות ובעומק של כ2 מטר, אחת פתוחה, ואחת עם פתח צר דרכו נכנסים לחלל גדול וסגור. ביניהן שרידי אמת מים.
בימי שישי בזמן הקיץ המקום בדרך כלל מאובטח.
אפליקציית Waze: מעיין אדורה/מעין עין פרעה. הליכה של מספר דקות בעלייה.
לפני הגעה למקום מומלץ להתעדכן במוקד תיירות חבל יתיר בנוגע לאבטחה במקום: 0722410700

עין זיו (עין יקין)
בדרך לישוב מעלה חבר (פני חבר) הוסדר מעיין מדהים, עין זיו, אשר שוכן בלב כרם זיתים, והכניסה אליו היא מפתח מרובע של בור. במקום הותקן סולם קבוע ויציב וכשמגיעים למטה פוגשים בחלל רחב, עם מים בעומקים שונים. לאחר שהגענו למטה נוכל לצעוד פנימה בנקבה לעבר הנביעה.
יש להביא פנסים.
איך מגיעים? באפליקציית waze https://maps.app.goo.gl/xLJMS

מצפה מתת
בתוך הישוב מעלה חבר (פני חבר) בחצר המדרשה ובית הארחה (מרכז תודעה ישראלית של אשכולות), שוכן מצפה מתת שהוקם לזכרה של מתת רוזנפלד. לצד פרגולה, הותקן במקום מסבירן קולי, עם פונקציה של סיפור מותאם לילדים, ותצפית מדהימה על מרחבי מדבר יהודה, נחל דוד, נחל ערוגות ואם הראות טובה תוכלו לראות גם עבר הירדן.
איך מגיעים? באפליקציית Waze: מדרשת מעלה חבר

עין אבידן בעתניאל
(יפתח באמצע אוגוסט)
המעיין הוקם על ידי בני הנוער החרוצים של הישוב עתניאל. במקום נבנתה, בריכה בעומק של כ1.5 מטר, ובסמוך אליה תוכלו להנות מפרגולה, ספסלי ישיבה, נדנדות, ופינות מוסדרות לפויקה ועל האש. המעיין הוא ראשי תיבות של שמותיהם של אביעד מנצור והרב דן מרצבך, בני הישוב.
איך מגיעים? קישור לאפליקציית waze: https://maps.app.goo.gl/5KioJ
ניתן לנסוע על פי השילוט.
מומלץ להתעדכן במוקד תיירות יתיר לגבי מצב המעיין: 0722410700

תצפית נגוהות
הישוב נגוהות ששוכן בשיפוליו המערביים של הר חברון מספק תצפית פנורמית אל עבר שפלת יהודה ומישור החוף. תוכלו לראות מפה את קריית גת ואיזור לכיש, את עזה ואת אשקלון, ואם תגיעו בימים טובים תוכלו לראות את…לא לא את החרמון, אבל את תל אביב ומגדליה בהחלט. במקום גם עמדת מסבירן קולי, שולחנות פיקניק והרבה הרבה אוויר הרים. בסמוך למצפה שכנה בעבר עמדה ירדנית עד מלחמת ששת הימים, כחלק מאפשרות לפלישה אפשרית של צה"ל מכיוון השפלה.. בקיצור: אחלה מקום להגיע אליו לקראת שקיעה, ולראות את הים התיכון זוהר בפס של כסף.
איך מגיעים? באפליקציית וויז: נגוהות. בתוך הישוב פונים ימינה בפניה הראשונה וברחבה למעלה תוכלו לראות את המצפה.

שביל המתקנים החקלאיים
ביער יתיר, היער הנטוע הגדול ביותר בארץ שוכנות מספר פינות חמד מקסימות. אחד מהמסלולים הקלילים למשפחות הוא מסלול המתקנים החקלאיים. מדובר במסלול הלוך חזור של כשעה סה"כ, שנמצא סמוך לישוב שני-ליבנה. לאורך השביל נוכל להבחין בין בור מים, גת, מפרכה לריסוק זיתים, גדרות צאן, שרידי מערות ועוד. מומלץ לפני הליכה בשביל לקרוא עם הילדים על מהותו של כל אחד מהמתקנים, והחוויה בשטח כבר הופכת להיות הרבה יותר מעשירה.
איך מגיעים? באפליקציית waze: שביל המתקנים החקלאיים. השביל מסומן בסימון שבילים שחור.

בית כנסת חרבת ענים
ממש בסמוך לשביל המתקנים החקלאיים שוכנים שרידיה של העיר המקראית ענים המוזכרת בספר יהושע, כשגולת הכותרת היא שרידיו של בית כנסת מפואר מתקופת התלמוד. נוכל להכנס אל מתחם בית הכנסת ולהרגיש שחזרנו 1300 שנים לאחור. בבית הכנסת נמצאו שרידי פסיפסים, אגן נטילת ידיים, בור מים וכן שרידיה של מערכת מסתור שנועדה להגן על המתפללים ותושבי המקום בשעת צרה. איך מגיעים באפליקציית waze: חירבת ענים.
לפרטים נוספים והמלצות באיזור:
מוקד תיירות חבל יתיר 072-2410700
ההמלצה בחסות נדל"ן הר חברון.
כל המקומות המדהימים האלו ועוד נמצאים בהר חברון שנמצא בתנופת פיתוח וקליטה. רוצים לשמוע על אפשרויות שכירות/רכישה ברחבי ההר? מוזמנים ליצור קשר ב: 072-2146878

שירות לאומי באנר