דרך בורמה

דרגת קושי קלה

דרך בורמה – שביל מערבי
המלצת מסלול של גבי סרור רכז ההדרכה במדרשת הדרום.

משך המסלול: 3 שעות
רמת קושי: משפחתי
נקודת התחלה: מצפה הראל
נקודת סיום: כביש 3 ק"מ ממזרח ליישוב בקוע

המסלול מתחיל במצפה הראל. ההגעה אל מצפה הראל היא דרך כביש 44 (כביש הגבורה) ועל פי שילוט ברור – מצפה הראל. במקום רחבת חניה גדולה, שהיא מקום ראוי לפריסת בוקר קלה. את המקום נזהה על פי בית היערן של קק"ל, המוצב קבע במקום. סמוך אליו מפת תבליט ענקית הפורסת לפנינו את תוואי דרך השיירות הראשית שבה נסעו בשנת ה'תש"ח (1948) נהגים ומלווי ומלוות נשק אמיצים לסייע לעיר הנצורה. מומלץ להתעכב מעט להסבר על מפת התבליט ולהבין דרכה את הקשיים בתחבורה אל ירושלים וממנה.
סימון השביל שבו נלך הוא בצבע אדום, ואיתו נלך מערבה ודרומה. למעשה שביל זה מסמן על המפה את 'דרך בורמה' – הדרך ההיסטורית שפעלה מספר חודשים מועט במלחמת העצמאות ועקפה את 'פקק לטרון' שמנע מעבר על הדרך הראשית. הליכה נוחה על השביל, בינות שטחי החקלאות, וכעבור כקילומטר וחצי נגיע אל שרידיו של הכפר בית ג'יז.
במסגרת הניסיונות לכבוש את לטרון במבצעי בן נון א' ובן נון ב' (מבצעים שניסו לכבוש את מרחב לטרון ונקראו על שם יהושע בן נון התנכ"י) נכבש הכפר בית ג'יז, ב-ט"ז אייר (25/5/1948), ע"י גדוד 72 של חטיבה 7 והפך למשלט ישראלי שחלש על האזור. בשטח רואים בבירור בית קשתות יפה שטומן בחובו סיפור מצמרר וקשה – פרשת טוביאנסקי.

בכ"א אייר ה'תש"ח (30/6/1948), בהחלטת בית דין שדה שהוקם שלא כחוק, נשפט מאיר טוביאנסקי ונידון למוות באשמת ריגול לבריטים. טוביאנסקי, מהנדס שעבד בחברת החשמל הירושלמית שבבעלות בריטית, נאשם במסירת מיקום מתקנים חיוניים של ההגנה בירושלים שהלגיון הירדני הפציץ. טוביאנסקי הוצא להורג במקום, ורק לאחר שנה של חקירה מאומצת טוהר שמו ע"י בן גוריון. הוא הובא לקבורה בטקס צבאי מלא כחייל שנהרג בשגגה ע"י כוחותינו, ולימים הועברה גופתו להר הרצל. על מצבתו נכתב "נהרג בשגגה".
נמשיך במסלול האדום עוד כק"מ, ונגלה סככת צל ענקית – תוך כדי מנוחה נלמד להכיר את משמעותה של דרך בורמה ואת החשיבות של סלילתה תוך כדי מלחמת העצמאות.
נמשיך במסלול עם הסימון האדום עד שנגיע לכביש 3. למעשה, בנקודה זו התחילה דרך בורמה שנסללה בתוך 12 ימים (כ"א אייר עד ג' סיוון ה'תש"ח) ושימשה נתיב תחבורה עד כסליו ה'תש"ט.
נקודת הסיום ממש נושקת לכביש – ק"מ ממזרח למושב בקוע (שנקרא על שם הבקעת הדרך לירושלים ע"י דרך בורמה), ולכן ראוי לתאם טלפונית רכב שיאסוף את המטיילים בסיום המסלול ויחזירם חזרה לתחילתו.

"אבל עברנו את הדרך!" נתן אלתרמן

דילוג לתוכן