אל נחל קדש

משפחות מטיבות לכת

המלצת מסלול של תהילה מזרחי, בת שירות במרכז סיור ולימוד אורות הגליל.

אורך המסלול: כשלושה ק"מ, בין שעה לשלוש שעות.
רמת קושי: מאתגר, אך מתאים למשפחות (ילדים מכיתה ה' ומעלה).
נקודת התחלה: בין צומת ישע לקיבוץ יפתח.
נקודת סיום: מצודת כ"ח.

דרכי הגעה:
תחילת המסלול נמצאת בין צומת ישע (החיבור בין כביש 899 לכביש 886) לקיבוץ יפתח, בצד המערבי של הכביש. סעו לאט, ותראו מפרץ חניית עפר ושילוט לנחל קדש: אם אתם באים מדרום – מימינכם, ואם מצפון – משמאלכם.
סוף המסלול במצודת כ"ח, כמה מטרים ממזרח לצומת ישע.
לבאים בתחבורה ציבורית – ניתן להגיע לצומת ישע באוטובוסים, משם ההליכה לתחילת המסלול פשוטה – כחצי ק"מ, על שולי הכביש. רק לשים לב ללכת בזהירות.

אז באיזה טוב נתחיל?
בסדר כרונולוגי – הדבר הראשון שתראו, ומאפיין את המסלול (חוץ מצל בשפע), הוא סימון של שביל ישראל. ואיזה כיף זה, כמו ברכת שלום וטפיחה על האגו הישראלי.
הרי כמה מאיתנו נפגשו עם המושג "שביל ישראל" ונתקפו סקרנות? כמה מאיתנו חלמו בשלב מסוים של גיל ההתבגרות לעשות יום אחד את השביל, ובמסלול החיים צבא-חו"ל-לימודים-עבודה-ילדים לא בדיוק מצאו לזה זמן?
אז הנה, מספיק לפזול אל הצעירים השזופים מאחורי תיקי הענק ועם החיוך מאוזן לאוזן. גם לכם יש הזדמנות לטייל בשביל, למקטע קצר, יפהפה ומאתגר. ואפילו עם הילדים, גאוות ההורה הישראלי.
ואם לא די בזה (לא די, אם אפשר אז שיהיה עוד טוב), תוך כמה דקות הליכה תגלו את היתדות. ומפה המשחק רק מתחיל. מתחילים ביתדות ומסיימים ביתדות, קופצים מאבן לאבן בירידה, ולאחר מכן עלייה, ובין לבין יש גם הליכה מעט מתונה, נו, כדי לתת לרגליים דקה פה ושם למנוחה.

והכי כיף? מכיוון שהמסלול מוצל – הידיות לא רותחות כמו בדרך כלל.
אם הגעתם לפיצול שבילים סימן שעברתם כמעט חצי מסלול, ומכאן פונים ימינה, כי אחרי הירידה – יש עלייה! ועוד תפגשו את היתדות, ועדיין מוצל, ואם תבואו באביב אולי גם תראו גבים קטנים וקסומים ומפלונים פה ושם (בחורף המסלול מסוכן ולא מומלץ), ובשיר וזמר תעלו אל היעד – מצודת כ"ח, או בשמה הקודם – מצודת נבי יושע.

לקראת סוף המסלול יש הליכה חשופה לשמש על צלע ההר, בין עצים ירוקים, פריחה משוגעת (באביב) וקוצים (בקיץ), אבל תמיד תמיד הנוף שיתפרש מולכם ירשים ביופיו – ערוץ נחל קדש, הרי נפתלי מצפון, עמק החולה ממזרח, וסבא החרמון, כמובן.
לסיום, נקנח במצודת כ"ח (שם גם יש שירותים חינם באדיבות המועצה לשימור אתרים), ובסיפור הגבורה של 28 הלוחמים שנפלו על כיבוש המצודה במלחמת העצמאות.
בחצר המצודה – חורשת ברושים לזכר הנופלים (אותה תראו בסיום המסלול), תצפית מרהיבה על הגולן ועמק החולה היפיפה, דגל ישראל בראש התורן, וקבר אחים.
ממול למצודה נבנה מוזיאון חדשני ומרתק בשם "מוזיאון הרעות" שמספר את סיפור הקרבות בצורה מקיפה ויסודית, בתמונות, בקטעי מידע כללים, ועם פרטי מידע על כל לוחם ולוחם, מיצג וסרט ארוך ומושקע (המוזיאון בתשלום).

אם בחרתם לא להיכנס למוזיאון, אל תוותרו על חיפוש קצר בגוגל וקריאה על סיפור המצודה. לא תצטערו על כך. כי סיפורי קרב דומים יש אמנם המון, אך כשחוזרים לאסוף גופות לוחמים ומוצאים אותם שוכבים בזוגות מבינים שיש פה משהו ייחודי. זוגות זוגות של לוחמים מתו תוך כדי ניסיון מילוט, כשאחד מהם פצוע, או אפילו הרוג, וחברו לא משאיר אותו בשטח, על אף שלבסוף עלתה לו הרעות הזו בחייו.

אז מוזמנים להצפין ולהגיע למסלול נפלא של טבע, נוף והמון גאווה ישראלית!

שימו לב: בימי החורף המסלול מחליק ומסוכן!

"כי רעות שכזו לעולם, לא תיתן את לבנו לשכוח" חיים גורי

דילוג לתוכן