אל הר הכובע – טנטורה

מטיבי לכת

המלצת מסלול של ישראל פורת מדריך בוגר המרכז סיור ולימוד בשבילוד.

נקודת התחלה וסיום: בר בהר
אורך המסלול: 8 ק"מ
רמת קושי: מטיבי לכת

איך מגיעים: מכיוון בית שמש נרד מכביש 38 אל עוקף בית שמש כביש 3855 בכיכר השלישית נפנה שמאלה אל כביש 3866 נעקוף את מושב מחסיה ונטפס אל הרי ירושלים. בר בהר נמצא 2 ק"מ אחרי נס הרים מצד שמאל.

מכיוון ירושלים – ביתר בצומת נס הרים נפנה לכיוון נס הרים ולאחר 500 מטר נפנה לחניון בר בהר.
לאחר כוס קפה בנוף עוצר הנשימה של נחל שורק, שילווה אותנו כמעט כל המסלול, נתחיל ללכת לכיוון מזרח על כביש 4*4 במקביל לכביש האספלט עד לחניון נחל קטלב. נחל מרובה בעצי קטלב מרשימים ועל שמם נקרא כך, אך זה להמלצה בהזדמנות אחרת. ממנו נרד עם הסימון השחור וניזהר לא לרדת איתו יותר מידי! מכיוון שבצד שמאל באמצע הדרך ניפגש עם מסלול כחול, שבו נלך, הפונה לכיוון מזרח בדרך על צלע ההר. לאחר כ2.5 ק"מ נעבור בסמוך לחורבות הכפר דיר א'-שיח', שהיה מיושב עד שנת 48'. המבנה היחיד שנותר עומד על תילו הוא מאקם א'-שיח שעל פי המסורות נקבר שם איש הדת המוסלמי שיח' באדר בתקופה הממלוכית. אשר לאחר מות ביתו התבודד במערה ששיפץ אותה והפך אותה לבית תפילה(זאוויה). לאחר מותו נקבר בבית\מערת תפילה זו. נמשיך עוד כמה מטרים ומי שחשקה נפשו בלהציץ למעיין קטן ועונתי יכול ללכת בסימון השקוף הפונה שמאלה אל כיוון דרום למעיין הכפר, אשר כיום נקרא עין תורה.

לאחר עוד כמה מאות מטרים נגיע לאוכף במתי רחב ידיים ומצפון לנו יעמוד במלא הדרו חורבת טורה. שהערבים דימו אותו לטנטורה – מעין כובע נשים גדול ומחודד וכך גם קראו לו. הארכיאולוג בועז זיסו זיהה את המקום כמצודה חשמונאית ששמה צור שמעון, שכן המיקום האסטרטגי, בורות המים הגדולים והמבנה המרשים, מתאימים לבנייה של ממלכה.

כאשר נגיע למעלה נבין את העצמה והיופי של המקום השולט על הדרך. אחלה מקום לארוחת צהרים ולפתח פק"ל קפה. אפשר גם להסתובב שם ולראות את שרידי המבנה המרשים. כמובן בזהירות רבה.
בחזרתנו אל האוכף נעלה בשביל הכחול העולה ישר אל השלוחה שלפנינו. העליה כ500 מטר, קצרה ומאתגרת. בסופה נגיע אל כביש עפר שבו נפנה שמאלה בהליכה של עד 2 ק"מ של דרך נוף יפיפיה עד חזרה אל הרכבים.

תהנו!

צילום: יהושע דילר.

דילוג לתוכן