הסיפור היהודי של חיפה

כרמל 30/07/2024

מידע כללי

כעיר נמל, נחשבת חיפה לעיר רב-תרבותית זה מאות בשנים. דתות ועדות ייחודיות יותר או פחות קבעו בה שכונות, אתרים תיירותיים ומקומות קדושים, ומסלולי הטיולים ה'קלאסיים' והמוכרים בעיר משכו לכאן את המטיילים. אנחנו נפנה הפעם את הזרקור לזווית היהודית שבקורות העיר. היהודים הם הראשונים שהתיישבו בעיר בשחר ימיה, וההיסטוריה היהודית בעיר עשירה ומרתקת.

במהלך הסיור נתחקה אחרי "חיפה אל עתיקא"- חיפה של האלף הראשון. נבקר במערת קבורה מרשימה במיוחד בה נטמנו כמה מענקי הרוח היהודיים בתקופה הצלבנית. נחפש סיפורים יהודיים בבית העלמין הצבאי הבריטי שבעיר, ונמצא לא מעט כאלו גם בבית העלמין היהודי העתיק. נאתר את "חארת אל יהוד" מהמאה ה-19, נבקר בכמה מבתי הכנסת מימי המנדט בעיר התחתית, נלך בעקבות פעולות צבאיות מחתרתיות וצה"ליות מימי המנדט ומלחמת הקוממיות, נכיר את "השוק התורכי" שנפתח לאחרונה מחדש, ועל הדרך נצעד ב"טיילת הקשתות" המרשימה שבה פסיפסים המתארים את ההיסטוריה המפוארת של העיר. לסיום נכיר מקרוב את הפרויקט החדש לשיקום בית כנסת המיתולוגי והנטוש "הדרת קודש".

לוחות זמנים

8:30-מפגש ורישום- גן הזיכרון, רח' חסן שוכרי (מול בנין עיריית חיפה).

9:00- המסלול היהודי בעיר התחתית: מגן הזיכרון לביהכ"נ "הדרת קודש", "חארת אל יהוד", טיילת הקשתות, בתי הכנסת, השוק התורכי, אתרי מור"ק ועוד.

12:00- הפסקת צהריים- העיר התחתית

12:45-15:30- כיכר ההגנה, עמדת האדמו"ר מויז'ניץ, בית הקברות היהודי העתיק, חיפה אל עתיקא, בית הקברות הבריטי.

 

16:15-17:00- מערת אליהו הנביא- החשוב באתרים הקדושים בעיר- מסורות יהודיות ונוכריות

עלות

60 ₪

מדריך

חגי שטרן

יצירת קשר

049977390

0504031034

הרשמה

דילוג לתוכן